Neuralgije, neuropatije i polineuropatije – Neuronal!

Nije rijetko da sretnemo ili čujemo za nekog poznatog da ima upravo ovakvu dijagnozu. Nitko se previše ne uzbuđuje, jer ove dijagnoze ne dovode direktno život u opasnost, ali značajno utječu na kvalitetu života.

I neuralgija i neuropatija je oštećenje perifernih živaca koje izaziva jaku bol, a liječenje ovisi o uzroku koji je doveo do oštečenja. Međutim, razlika postoji.

 

Neuralgija

Neuralgija je vrsta boli uzrokovana problemom sa živcima, poznata i kao bol živaca, koja se javlja kada je živac upaljen ili podraženuslijed kompresije.

Bol može biti tupa, oštra, probadajuća, s osjećajem žarenja, svrbeža i preosjetljivošću na dodir. Najčešći uzrok neuralgije je upala živca ili podražaj zbog pritska kostiju ili vezivnog tkiva. Obično je posljedica ozljede mišića ili kralježnice, iskliznuća ploćice (prolaps diska), tvrdih koštanih izraslina na kralješcima, tumora, virusnih oboljenja (herpes), ožiljaka i deformiteta zbog dugogodišnjeg nepravilnog držanja ili je osnova reumatske prirode, dakle može biti mnogo uzroka.

Ta bol može biti prisutna s trajanjem od nekoliko sekundi ili minuta, a može trajati danima i tjednima javljajući se na mahove. Sa učestalim javljanjem javljaju najčešći su neuralgija trigeminusa, ishijas i herpes. Neuralgiju liječimo tako da uklonimo uzrok oštećenja živca i dodamo dovoljno nutrijenata za njegovu obnovu.

 

Neuropatija

Neuropatija, za razliku od neuralgije je vrsta oštećenja uglavnom više živaca, trajna je i nepovratna s osjećajem neobičnih senzacija. Javlja se uglavnom u udovima s osjećajem trnaca, iglica, bockanja, mravinjanja, žarenja ili pečenja i smanjenog osjeta na podražaj. Neuropatija obično zahvaća neurone na jednoj strani tijela i govorimo o mononeuropatiji, ali vrlo često zahvaća neurone simetrično na obje strane tijela i tada govorimo o polineuropatiji.

Uzroci neuropatije mogu biti traumatske ozljede, upale, izloženost toksičnim tvarima, nasljedni faktor, a najčešći uzrok su metaboličke tegobe, odnosno šećerna bolest ili dijabetes.

Neuropatija može biti akutna sa iznenadnim početkom i brzim napredovanjem ili kronična sa suptilnim simptomima i sporim  napredovanjem, a može biti reverzibilna ili trajna.

Stoga je bitno reagirati na prve simptome, naročito kod osoba koje boluju od autoimunih bolesti, dijabetesa, osobe sa genetskim predispozicijama, izloženost terapijama određenih lijekova ili toksina, nedostatak nutijenata potrebnih za normalan rad živčanog sustava, alkoholičari …. U ovim i sličnim slučajevima potrebno je što prije ustanoviti i liječiti uzrok, da bi zaustavili daljnje oštećenje perifernih živaca i dati im dovoljno hrane za oporavak.

Dakle, i kod neuralgije i kod neuropatije radi se o oštečenju perifernih živaca koje treba što hitnije vratiti u normalnu funkciju. Kada smo ustanovili uzrok i liječimo ga, za popravak i oporavak perifernih živaca sada su potrebni određeni nutrijeni u povećanoj količini, koje uobičajenom prehranom ne možemo dobiti, ali možemo dodacima prehrani.

Jedan takav dodatak prehrani su Neuronal kapsule.

Neuronal kapsule su dodatak prehrani sa zaštičenom recepturom NCFR-6, koji sadrži nukleotide popraćene potrebnim B-vitaminima.

Nizom studija dokazano je da ova kombinacija nutrijenata značajno utječe na neuroregeneraciju, tj. bržem oporavku neurona, a time i doprinosu smanjenja bolova.

Više studija na Neuronal kapsule pokazalo je znatan doprinos u oporavku kod:

  • Komresivne neuropatije kičmenog stupa – radikulopatije
  • Diskus hernije (prije i postoperativno)
  • Bellove paralize (n.facialis)
  • Sindroma karpalnog kanala
  • Sindroma kubitalnog kanala
  • Bolova u leđima, vratu , rukama i ramenima
  • Išijasa
  • Lumbaga
  • Povrede živaca različitih lokacija (n.trigeminus, herpes zoster)

Dužina primjene Neuronal kapsula ovisi o tipu povrede i dužini oštećenog živca.

Tako se primjena preporučuje:

  • 6-8 tjedana kod kompresivnih neuropatija (neuropraxia)
  • 6-12 mjeseci kod povrede mijelina i aksona (axonotmeza)
  • Kod neurotmeze – potpunog anatomskog prekida živca (aksona i njegovih ovojnica) i pripadnog vezivnog tkiva ne djeluje na neuroregeneraciju, ali ima veliki benefit na smanjnje formiranja masno-kiselinskog ožiljnog tkiva i doprinosi smanjenju posljedica ovakve povrede

Neuronal kapsule ne sadrže gluten i laktozu, povoljne su za vegetarijance i vegane.

Zaključak: kod svih povreda oštećenih perifernih živaca uz klasičnu terapiju veliki benefit postiže se dodavanjem Neuronal kapsula u prehranu.