Dopustite mi da Vam kažem da prema istraživanju svaka sedma od 10 osoba ima nedostatak željeza i to je najčešći problem kod žena.
Nedostatak željeza se ne smije shvatiti neozbilljno jer nas njegov deficit može dovesti do ozbiljnih problema.
Koji su znakovi nedostatka željeza?
Evo nekih glavnih simptoma nedostatka željeza koji vam mogu pomoći da shvatite da li vam nedostaje željeza ili ne:
- umor
- gubitak kose
- pospanost
- glavobolja
- lupanje srca
- nizak tlak
- loša cirkulacija
- brzo gubljenje daha
- nedostatak koncentracije
- tahikardija
- oslabljeni periferni puls
Tko uglavnom pati od nedostatka željeza?
Kao što sam spomenula, istraživanja pokazuju da žene, posebno trudnice i dojilje, češće obolijevaju od anemije nedostatka željeza, dok su i vegetarijanci u velikoj opasnosti, jer većina ne-vegetarijanske hrane poput jaja, mesa, morske hrane ima visoku razinu željeza.
U skupinu se još ubrajaju brzorastuća djeca, žene za vrijeme menstruacije, sportaši, darivatelji krvi, osobe koje boluju od bolesti koje negativno utječu na apsorbciju željeza (celijaklija, infekcije i sl.)
Ako ste vegetarijanac, posebno biste trebali imati na umu da u svoju dnevnu prehranu uključujete hranu bogatu željezom. Odlučili smo napraviti popis cjelovitih izvora biljnih izvora željeza na bazi bilja:
- Špinat
- Sjemenke sezama
- Crni grah
- Slanutak
- Crveni grah
- Tamna čokolada
- Kelj
- Sušene rajčice
- Sjemenke suncokreta
- Leća
- Rabarbara
- Krumpir
- Šljive
- Masline
- Raštika
- Cikla
- Grašak
- Sjemenke bundeve
- Riža
- Jagode
- Brokula
- Kupine
- Višnje
- Borovice
Nedostatak željeza, osim putem hrane možemo nadomjestiti i putem prirodnih preparata i raznih dodataka prehrani (željezo (kelat) + vitamin C radi bolje apsorbcije).
Nužno je znati za nedostatak željeza da li je stečena ili nasljedna, potkrijepit da li je sumnja osnovana labaratorijskim nalazom te postoje li druge bolesti ili poremećaji koji bi mogli utjecati na nedostatak željeza.