KOGNITIVNO ZDRAVLJE I PREHRANA
Mozak je najsloženiji i najaktivniji organ našeg tijela, aktivan kada smo budni i kada spavamo.
Kognitivne funkcije uključuju razna područja: pažnju, pamćenje, učenje, jezik, percepciju, donošenje odluka i rješavanje problema, obrada primljenih informacija, logično zaključivanje. Starenjem dolazi do kognitivnog pada, ali to ovisi o osobi i njenom načinu života.
Tako imamo i stogodišnjake kojima su sve kognitivne funkcije neznatno smanjene.
Postoji niz čimbenika koji mogu utjecati na pad kongitivnih sposobnosti.
Ovdje ne govorimo o opadanju kognitivnih sposobnosti samo zbog starosne dobi, trauma mozga ili moždanog udara, već o prvim naznakama već u mlađoj životnoj dobi, koje mogu postati preduvjet za ozbiljne bolesti u starijoj dobi. Osnovni čimbenici su način života, stres, prehrana, oboljenja i genetske predispozicije.
Kognitivne smetnje dijelimo na:
– Blage – čije simptome ne može liječnik primjetiti uobičajenim testovima, jer osoba naizgled normalno fukcionira u svakodnevnom životu, ali ih primjećuje osoba sama.
– Umjerene – smetnje koje obitelj i okolina primjećuje na tjednoj bazi, iako osoba može donekle sama funkcionirati.
– Demencija – predstavlja težak oblik kognitivnih smetnji sa poteškoćama u pamćenju, govoru, razmišljanju, donošenju svakodnevnih odluka. Može biti različitih vrsta kao npr. vaskularna, Alzeihmerova bolest idruge.
Svima nama su poznate teške kognitivne bolesti poput demencija Alzheimerove i Parkinsonove bolesti. Ta oboljenja ne nastaju „preko noći“. Ako uočimo prve simptome u najranijoj fazi, možemo utjecati na njihov razvitak, možda ih i spriječiti.
Prve simptome ne može liječnik primjetiti uobičajenim testovima, jer osoba prema okolini „normalno“ reagira. Te simptome osoba može isključivo sama primjetiti.
Danas postoji i mogućnost testiranja dostupnim kvanitativno numeričkim testom „Chek My Brain“, kojim se određuju vrijednosti pojedinih biomarkera, a oni su pokazatelji stanja i funkcije određenih dijelova moždanog tkiva i živaca. Na temelju rezultata preporučuju se dodaci prehrani koji opskrbljuju mozak potrebnim tvarima za oporavak (danas još uvijek ne postoje lijekovi).
Osoba najprije primjećuje simptome blagih kognitvnih smetnji, koje obično zanemarujemo i pripisujemo umoru, dobnoj starosti, smušenosti, lošijem danu i naizgled su bez značajnog utjecaja na svakodnevni život.
Smatramo da smo dobro, samo nismo kao prije …..
Prvi simptomi blagih kognitivnih smetnji koje samo osoba sama može zamjetiti su:
– Pažnja – više ne primjećujemo kao prije, promakne nam …
– Pamćenje – zaboravljamo, ne možemo se sjetiti
– Učenje – moramo više od dva-tri puta pročitati ili ponoviti neku radnju da bi je zapamtili
– Percepcija – postaje nam nešto „mutno“, ne povezujemo
– Jezik – krivo izgovaramo riječi (plete nam se jezik)
– Donošenje odluka – neodlučnost, nesigurnost, više od dva-tri puta provjeravamo
– Rješavanje problema i zadataka – usporenost, konfuznost, nedostaje nam brzina
Vrlo često se događa da naš mozak nema dovoljno nutrijenata (hrane), da bi mogao normalno funkcionirati, počnu se nakupljati i taložiti štetne tvari koje usporavaju obnovu moždanog tkiva i prijenos impulsa između neurona.
Istraživanja brojnih neuroznanstvenika dokazala su da postoje nootropne tvari koje su neophodne za normalno funkcioniranje mozga. To nisu lijekovi, već hrana i dodaci prehrani.
KLJUČNI VITAMINI ZA ZDRAVLJE MOZGA?
U kontinuiranoj prehrani prednost se daje mediteranskoj prehrani, DASH dijeti i Mind dijeti, koja je kombinacija mediternske prehrane i DASH dijete.
Ključni nutrijenti za kognitivno zdravlje su: nukleotidi ,Omega-3 kiseline, kolin, astaksantin, acetil L-karnitin, vitamini B-skupine i vitamin D.
Sve hranjive tvari dobivamo u dovoljnjoj količini ako imamo raznovrsnu prehranu i nije došlo do nekog poremećaja u organizmu izazvanog traumom, stresom ili nekim drugim događajem.
Kada se pojave prvi simptomi kognitivnih promjena potrebno je odmah reagirati, promijeniti način života i prehranu.
Porast sve većeg konzumiranja prerađene rafinirane hrane dovodi do sve većeg nedostatka nootropnih tvari, a to utječe na zdravlje mozga. Stog razloga potrebno je dodati prehrani dodatke prehrani. Jedan provjereni dodatak prehrani sa posebno dizajniranim nutritivnim tvarima za kognitivne probleme su Cerebronal kapsule.
Cerebronal kapsule su patentirani kompleks nutrijenata zaštićenog naziva NTBX3, smješten u dvije vrste kapsula, odnosno u blister roza i plave boje, što pojednostavljuje doziranje.
U blisteru plave boje su kapsule koje sadrže: kompleks nukleotida, kolin i acetil L-karnitin.
– Nukleotidi su niskomolekularni spojevi (građevni blokovi) potrebni za obnovu stanica, kao intracelularne komponente sudjeluju u svim biološkim procesima i metabolizmu. Nukleotidi su iznimno važni u sinaptičkoj funkciji, pomažu u sintezi živaca i prijenosu impulsa.
– Kolin je važan sastojak stanične membrane, poboljšava aktivnost mozga, fokus, motivaciju, smanjuje umor. Samo 10% stanovništva prima uobičajenom prehranom dovoljno kolina.
– Acetil L-karnitin je nootropik sa djelovanjem na metabolizam moždanog tkiva, normalizira metabolizam neurotransmitera, pojačava pamćenje i mentalnu budnost.
U blisteru roza boje su kapsule koje sadrže koncentrirano riblje ulje, astaksantin, vitamine B-skupine i vitamin D.
– Koncentrirano riblje ulje bogato Omega-3 masnim kiselinama (DHA) koje su esencijalne kiseline neophodne za obnovu moždanih i živčanih stanica i podršku za optimalnu razinu mnogih važnih neurotransmitera.
– Asataksantin pokazuje za sada najveće antioksidativno djelovanje, pozicionira se preko cijele stanične membrane pričvrščujući se sa vanjske i unutarnje strane nudeći globalnu zaštitu svakoj stanici. Ima ulogu u sprečavanju neurodegeneracije povezane sa oksidativnim stresom te može pomoći u prevenciji demencije i Alzheimerove bolesti.
– B vitamini: B1, B2, B3, B5, B9 , B12 imaju značajnu ulogu u kognitivnom zdravlju podržavajući funkciju neurotransmitera i metabolizam energije u mozgu. Njihov nedostatak može dovesti do kognitivnog propadanja i poremećaja raspoloženja
– Vitamin D je hormon topiv u mastima i igra bitnu ulogu u zdravlju mozga. Uz nedostatak D-vitamina vezane su osim kardiovaskularnih bolesti, raka, moždanog udara, Alzheimerove bolesti i kognitivni hendikep, demencija, psihoza i autizam.
Svaki od ovih nutrijenata ima zasebno pozitivno djelovanje na kognitivno zdravlje, međutim u postojećoj kombinaciji, sinergističkim djelovanjem, doprinos kognitivnom zdravlju se značajno poboljšava.
Cerebronal se uvodi u prehranu jednom dnevno sa 1 kapsulom iz roza blistera i 2 kapsule iz plavog blistera neovisno o jelu.
Do sada nema poznatih nuspojava. Može se uzimati neograničeno.
Promicanje zdravog načina života može značajno pridonijeti kontroliranju blagih kognitivnih simptoma, a to uključuje smanjenje stresa, tjelesnu aktivnost, prevenciju tjelesnih bolesti, izbjegavanje štetnih navika poput pušenja i prekomjerne konzumacije alkohola i pridržavati se uravnotežene prehrane bogate biološki aktivnim spojevima potpomognute dodacima prehrani.